Presszógépek, automaták és kapszulás csodák

Ha nagyobb mennyiségben kell rendszeresen kávét főznünk, vagy egyszerűen csak kényeztetni szeretnénk magunkat, jól jönnek a nagyobb kapacitású, illetve „mindentudó” kávéfőzők. Itt már semmi sem állíthatja meg a fantáziánkat, legfeljebb csak a pénztárcánk lesz a visszahúzó erő.

Eszpresszó kávéfőzők

Klasszikus eszpresszó gép otthonra
E berendezések működési elvéről árulkodik olasz eredetű nevük: nagy nyomást (pressziót) használva készítik az isteni feketét. Az eszpresszó kávéfőzők akár 9–15 bar  nyomással préselik át a nagyjából 7 gramm őrölt kávén a 88-92 Celsius fokos vizet, így főzve ki a kávé aromáját. Az így nyert folyadék sűrű és krémes, egy vékony fehér habréteg áll a tetején, ez a „crema”.

A kávéfőző egy kis karral ellátott, szűrős edényébe tesszük a kellő mennyiségű őrölt kávét és azt egy ügyes mozdulattal csatlakoztatjuk a kávégéphez. A bekapcsoló gomb megnyomása után a beépített víztartályból a vízforralóba folyik a víz, onnan préselődik át 3-15 bar nyomással a darált kávén, és általában egy elegáns üveg kiöntőbe folyik le a friss fekete.

A háztartási presszógépek széles választékát találjuk az üzletekben, köztük a különböző extrákat kínáló masinákat is, hogy a kávézás élménye még teljesebb legyen. Általában van külön gőzcsap, és akár capuccinókészítésre alkalmas, tejtartályos típusok közül is választhatunk. Az alaptípusnál kicsit komolyabb gépeken beállítható a nyomás mértéke is, azaz a kávé ízharmóniáit saját ízlésünkhöz hangolhatjuk.

Kombinált kávéfőzők

Néhány gyártó kínál olyan gépet is, amely tulajdonképpen két kávéfőzőt tartalmaz: az egyik oldalon egy egykaros eszpresszót, másik oldalon filteres hosszú kávét készíthetünk.

Félautomata és automata gépek

Helyettünk főz kávét az automata
Otthonra általában már túl nagy, de irodákba, munkahelyi kávésarkokba ideális választás egy komolyabb (fél)automata készülék. Csak a szemes kávét kell beleöntenünk, a víztartályt feltölteni – a nagyobb kapacitású modelleket közvetlenül rá lehet kötni a vízhálózatra – és a gombot megnyomni. A gép pedig minden mást elindít, automatikusan őröl, folyik a kávé, habosodik a tej, a maradék zaccot meg a gyűjtőtartályba helyezi. Eltérő nagyságú lehet a víztartály, és az egyes típusuknál állítható a kávéőrlési finomsága és a víznyomás mértéke is.

Hogy pontosan mire terjedjen ki az automatizmus és az extrák, azt leginkább a pénztárcánk szabja meg; tejhabosítás, melegen tartás, időzítő funkció, megszakítás lehetősége – vagyis miközben folyik a kávé egy gombnyomással megállítható és nem folyik tovább a csészébe. A komolyabb darabok rendszeres öntisztításra is képesek.

Ha olcsóbban akarjuk megúszni a dolgot, keressünk olyan készüléket, ami nem maga darál, azaz őrölt kávéval működik.

Kapszulás (párnás) kávéfőzők

Ízletes kávé gyorsan, egy mozdulattal
A kapszulás kávéfőző a kávézás legújabb élménye, amely egyszerű kezelésével hódít. Nem kell zacskó számra hazahordani a különböző fajta kávékat, felbontva otthon tárolni. Egy-egy kapszulával kipróbálhatunk erős, közepesen erős, gyenge, esetleg koffeinmentes, sőt még ízesített kávékat is. A kávét nem papírba, hanem jól lezárt párnácskákba vagy kis alumínium patronokba öntik, aromazáró csomagolással biztosítva a zamatok és frissesség megőrzését. A tucatnyi kávéhoz is elegendő víztartályt feltöltjük, a kapszulát behelyezzük és egy gombnyomásra folyik a kiválasztott ital.

Ez a típus már drágább, jóval magasabb árról indul, mint egy filteres, vagy egy kotyogó. A modern élet kedvelőinek ajánljuk, hiszen már a kávéfőző formái, színei is arról árulkodnak.

Ebben a kategóriában ízlésünkön múlik melyik típust választjuk: érdemes megnézni milyen kapszulákat, illetve párnákat, magyarul milyen ízű, erősségű kávékat lehet kapni egy-egy készülékhez.