Kávézós tippek, ötletek

Végezetül álljon itt még pár hasznos tudnivaló, hogy biztosan a nekünk kellő kávéfőzőt választhassuk ki, illetve sokáig használhassuk élvezettel!

Mit jelent a 4, 9,... 15 bar nyomás?

Török tea (forrás:www.fotopedia.com/wiki/Turkish_tea)
A legelső műszaki adat, amit az eszpresszó gépekkel való találkozáskor hallunk, a készülékben alkalmazott nyomás. Ennek mértéke az italkészítés gyorsaságát és egyben a feketénk testességét határozza meg. Az eszpresszó technológia nagy nyomással (általában 9 bar és e fölött) működik. A készülékeken jelölt értékek azt jelölik, hogy mekkora az átpréselési nyomás, azaz amivel a kávéfőző átnyomja az általában 89–92 °C-os vizet a nagy finomságú kávéőrleményen rövid idő alatt (20-25 mp), azaz előállítja a tartalmas, ízletes és kellő koffeintartalmú kávéitalt. Az igazsághoz hozzátartozik annak megjegyzése, hogy bármennyire is intenzív íz- és illatélményt nyújtó kávéféle is az eszpresszó, koffeintartalma jóval alacsonyabb minden más módszerrel készített kávéénál.

Lehet-e másféle italt is készíteni a gépekkel, mint az egyszerű kávé?

A filteres kávéfőzőknél a filter cserélésével teát is főzhetünk. Ezek a készülékek elég nagy vízkancsóval rendelkeznek, 4-6 csésze teát főzhetünk segítségükkel. Lehet presszógépen, és kotyogóban is teát főzni, sok török vendéglőben készítik így az igen sűrű török teát. Ezzel viszont legyünk nagyon óvatosak: egy apró csésze ilyen tea is nagyon erős lehet, nem szabad belőle sokat inni.

Általában a legegyszerűbb eszpresszó gépek is rendelkeznek gőzcsappal. Ez azt jelenti, hogy annak megnyitásával forró gőz távozik a gépből, amely az alá tartott tejet  felgőzöli, megmelegíti, így könnyen készíthetünk tejeskávét vagy a cappuccinót.

A gőzcsap mellett a másik hasznos eszköz a tejtartály. Ezt egyaránt megtaláljuk az eszpresszó és automata,  illetve a legújabb kapszulás készülékeknél is. Ennek használata a legkényelmesebb módja, hogy egy finom latte-hoz jussunk.

A puding próbája az evés,...

...a kávéé pedig a kóstolás. A kapszulás/párnás és a (fél)automata készülékekre is igaz, hogy ha tehetjük, kóstoljuk meg még a vásárlás előtt a velük készült kávét. Erre a gyártók márkaboltjaiban biztosan lehetőségünk adódik, de sok nagyobb műszaki áruházban is rendszeresen tartanak kávékóstolókat. Itt beszédbe elegyedve a kedves kávét kínáló hölgyekkel sokszor a katalógusokban nem szereplő hasznos információkat és apró trükköket is megtudhatunk az áhított masináról.

Hogyan kell karbantartani a kávéfőzőmet?

A legolcsóbb és legdrágább készülék is igényel némi odafigyelést használata során. Nem túl bonyolult műveletekkel, és kevés vegyszerrel időközönként vízkőtelenítve és kitisztítva gépeink jóval tovább tudják nyújtani az elvárt minőségű feketét.
  • Legelső lépésként, mikor hazavisszük a kávéfőzőt, érdemes sima vízzel készíteni egy forralást, amivel átmossuk. Ezt követően, fontos hogy csináljunk egy próbafőzetet, így leellenőrizhetjük, hogy valóban jó-e a szerkezetünk.
  • A mindennapos, rendszeres használat során a legfontosabb, hogy folyamatosan tisztán tartsuk a kávéfőzőt. Minden egyes kávéfőzés után tisztítsuk meg, öblítsük le az egyes részeket és szárítsuk ki.
  • Egy-két havonta szükséges vízkőoldóval kitisztítani a kávéfőzők belsejét, így megnövelhetjük élettartamukat. Vízkőoldás után többször öblítsük át a kávéfőző belsejét. Környezetbarátabb megoldás, ha vízkőoldó speciális folyadék helyett ecetet használunk. Ilyenkor ecetes vizet öntünk a készülékbe és azt főzzük le, ez a leguniverzálisabb, minden típusnál egyaránt alkalmazható módja a tisztításnak.
  • Több gyártó már saját tisztító tablettákat, tisztító kendőket, vagy tisztító folyadékokat is kínál a készülékeihez. Érdemes ezekről is tájékozódni a kávéfőző vásárlásakor, hogy hosszú ideig élvezhessük a friss kávéélményét otthonunkban.