Néhány tanács a videokártyákkal kapcsolatban

Grafikus alrendszerek terén két választásod van: vehetsz egy ún. integrált grafikus processzorral (GPU) szerelt gépet, ami gyakorlatilag egy chip az alaplapon ami a rendszermemóriát használja és ellátja a grafikával kapcsolatos teendőket. Ha legalább 1 GB rendszermemóriád van, egy integrált videóchip nem fog annyit használni bebőle, hogy az lelassítsa a rendszert. A legalapvetőbb feladatok ellátására (pl. e-mail, internetezés, fotók nézegetése, stb.) bőven elég az integrált grafikus processzor használata – legalábbis Windows XP-ben biztosan. Ha azonban memória-igényesebb műveleteket is szeretnél végrehajtani, mint például videók kezelése, játékok futtatása, vagy ha Windows Vistát akarsz használni az Aero effektjeivel együtt, jobb, ha veszel egy grafikus kártyát ami kifejezetten erre a célra szolgál és saját memóriával rendelkezik. A játékok szerelmesei, digitális média készítői, házimozi-PC-k kedvelői, és azok akik több monitort is csatlakoztatnak ugyanahhoz a géphez nehezen tudnának meglenni dedikált grafikus kártya nélkül.

Ha egy régebbi rendszert szeretnél felturbózni, vehetsz például egy új kártyát amit régi típusú AGP (Accelerated Graphics Port – Gyorsított Grafikus kapu) sínhez csatlakoztathatsz. Az újabb PCI Express szabvány már kb. 2 éve létezik és 2004 nyara óta már többnyire csak ezt használják a PCkben. Az ATI (nemrég felvásárolta a CPU-gyártó AMD) és az Nvidia még mindig gyártanak néhány grafikus kártyájukhoz AGP-re is illeszkedő verziót, de az új 3D kártyák többsége már csak PCI Express sínre tud csatlakozni. A lényeg, hogy olyan típusú kártyát vegyél, amit képes vagy csatlakoztatni a gépedhez. Az ATI és a Nvidia grafikus kártyái 10 – 100 ezer Ft-os árkategóriában kaphatók a memória méretétől,és egyéb szolgáltatásaiktól függően. 128MB-os saját memóriának elegendőnek kell lennie az alapfeladatok ellátásához, de akik memória-igényes játékokat akarnak futtatni, azoknak legalább 256MB-os, de akár 512MB-os kártya-memória is szükséges.

Akik igazi játék-fanatikusok, meggondolhatják 2 videókártya vásárlását is. Az ATI és az Nvidia egyes technológiái lehetővé teszik egyszerre két 3D grafikus kártya beépítését a gépbe: ehhez az alaplapon két x16-os PCI Express sínre van szükség. Játékonként változó, hogy ez milyen teljesítménynövekedést jelent: egyeseknél akár 80% is lehet, míg másoknál talán semennyi. Mindkét gyártó ismerteti az általa használt technológia jellemzőit a saját honlapján. Két kártya megvétele igen költséges dolog és a bővíthetőség rovására megy, így tényleg csak megszállott játék-fanatikusoknak ajánljuk.

Integrált grafikus processzor

Kitűnően ellátja az alapvető feladatait a gépnek: ha nincs szükséged igényes 3D grafikájú játékokra, professzionális tervezőprogramokra vagy hasonló extrákra, akkor ez a neked való megoldás. E-mailezéshez, internetezéshez vagy Word-dokumentumok szerkesztéséhez ugyanis nincs szükség külön grafikus kártyára. A következő listán az egyszerűbb gépekben megtalálható grafikus processzorokat sorolunk fel.

  • ATI Radeon Xpress 200
  • ATI Radeon Xpress 1100
  • ATI Radeon Xpress 1150
  • Intel Graphics Media Accelerator 950
  • Nvidia GeForce 6150
  • Nvidia GeForce 6100

Külön grafikus kártya

A számítógépes grafika piacán nagyrészt két cég osztozik: az ATI és az NVidia. Mindketten széles választékkal rendelkeznek a grafikus kártyák terén. Még mindig kaphatók a régebbi típusok is kiskereskedésekben, közülük is érdemes lehet választani, ha jó áron kínálják őket. Az alábbi listán az ATI és az NVidia legújabb termékei találhatóak:

Olcsó kártyák Középkategóriás kártyák Nagyteljesítményű kártyák
ATI Radeon X1300 ATI Radeon X1600 Pro HIS Excalibur X1950 XTX
ATI Radeon X1350 XT ATI Radeon X1650 Pro ATI Radeon X1900 XTX
Nvidia GeForce 7300 LE Nvidia GeForce 7600 GT ATI Radeon X1900 CrossFire Edition
Nvidia GeForce 7300 GS Nvidia GeForce 7600 GS Asus EAH2900XT
Nvidia GeForce 7300 GT Sapphire Radeon HD 2900Pro
Nvidia GeForce 7300 SE Asus EN8800 ULTRA
Nvidia GeForce 7950 GX2