Palm vagy Windows Mobile operációs rendszert válasszak?
Ez a két operációs rendszer verseng a PDA-vásárlók megnyeréséért már évek óta. Az alapszolgáltatások (címtár, naptár, emlékeztetők, listák stb.) terén mindkettő kitűnően teljesít, és a Palm OS 5.0 megjelenése óta nagyjából ugyanazt kapjuk processzorteljesítmény, képernyőfelbontás és multimédiás lehetőségek szempontjából is. Mégis vannak köztük elég nagy eltérések, amiket érdemes gyorsan áttekinteni.
Palm OS 5.0

A Palm operációs rendszer 5.0-s verziója sok új funkciót tartalmaz, mégis megmaradt könnyen használhatónak. Az új multithread (több feladatot párhuzamosan futtatni képes) operációs rendszer támogatja az ARM processzorokat, minek eredményeképp a készülékek számítási teljesítménye jelentősen megnövekedett, multimédia funkcióik kibővültek, így a Windows Mobile termékek erős versenytársa lett.
A Palm OS a Graffiti 2.0 rendszert használja adatbevitelre: ez a Palm eredeti kézírás-felismerő rendszerének továbbfejlesztett változata, ami a nyomtatott betűkhöz hasonló, csak egy picit "palmosabban" írt betűket képes felismerni.
Sok Palm OS készülék még mindíg a képernyő alatt kijelölt külön Graffiti-területtel rendelkezik az íráshoz, ezzel elég komolyan korlátozva a hasznos képernyőméretet. Az újabb modellekben a kézírás felismerése már egy, a képernyőn belüli virtuális területen történik, ami használaton kívül lekicsinyíthető elég képernyőfelületet hagyva a normál használathoz. (ez a funkció például a Microsoft termékein már régóta megvan).
A Palm operációs rendszer sok előnnyel rendelkezik a Windows Mobile-hoz képest, ha a PC-vel való együttműködésről van szó. Először is, kompatibilis az Apple és a Windows-t futtató gépekkel is és a Linuxszal való együttműködésre is sokkal könnyebb rábírni. A Palm forgalmaz egy VersaMail nevű e-mail programot is, ami sok hasonló alkalmazással képes együttműködni, mint pl. a Microsoft Outlook, Outlook Express, Microsoft Exchange,és a Lotus Notes. Mindenképpen nézz utána, hogy a VersaMail-t gyárilag adják-e a választott kéziszámítógéphez, mert ellenkező esetben akár 5-10 ezer forintba is belekerülhet a beszerzése.

A Palm készülékekhez rengetegféle kiegészítő program kapható. A Palm operációs rendszer alapértelmezésben sajnos nem támogatja a Microsoft Office fájlokat, de ha szükséged van rá, pár forgalmazónál árulnak olyan PDA-kat, amiken rajta van a DataViz Documents To Go Professional Edition programja, ami nemcsak ezeket a fájlokat képes kezelni, de sokkal jobb adatcsere lehetőséget is biztosít a PC-ddel, mint a Windows Mobile operációs rendszer Pocket Word és Pocket Excel programjai. Különféle weboldalakon sokféle egyéb alkalmazást találhatsz a PDA-dra.
Windows Mobile 5.0
2005 májusában a Microsoft kiadta mobil operációs rendszerének továbbfejlesztett változatát, a Windows Mobile 5.0-t, ami főleg a teljesítményre és a multimédiás funkciókra koncentrált, a gyártóknak jó alapot adva új készülékek gyártásához. A Windows Mobile OS nagyon hasonlít a PC-ken futó Windows programokra, így könnyű a használata. Ezzel szemben a Palm operációs rendszer használatának elsajátítása külön feladat – bár az igazat megvallva az sem jelent túl nagy kihívást.
Míg a Palm OS csak egyféle kézírás-felismerő rendszerrel rendelkezik, a Windows Mobile esetében három lehetőség közül is választhatunk: a Block Recognizer program hasonló a Palm Graffiti alkalmazásához, a Letter Recognizer leköveti a nyomtatott betűk írásának folyamatát, a Transcriber pedig képes felismerni a nyomtatott betűket és a folyóírást is (feltéve ha gyöngybetűkkel írsz, bár elvileg képes megtanulni a saját kézírásod is). A Windows Mobile-t használó eszközök virtuális írási felülettel rendelkeznek, ami csak akkor jelenik meg a képernyőn, ha épp szükség van rá. Ha éppen nem kell és el van rejtve, kb. 1/3-ddal nagyobb terület áll rendelkezésedre.
A Windows Mobile 5.0-t úgy fejlesztették ki, hogy minden Microsoft szolgáltatás használható legyen. A készüléken található Outlook Mobile levelezőprogram PC-vel való szinkronizációja kiemelkedően jól működik. A teljes Outlook kapcsolatlistádat és levelezésedet könnyedén letöltheted a PDA-dra, viszont ha a Lotus Notes vagy egyéb más levelezőprogramot ill. -rendszert használsz, nehéz helyzetbe kerülhetsz. Ha Mac-et használsz, úgy kell külön beszerezned a szinkronizáló szoftvert.

Az Outlookon kívül a Windows Mobile 5.0 tartalmazza a Word és az Excel mobil eszközre írt változatait, a Word Mobile-t és az Excel Mobile-t, amik támogatják a táblázatok, listák, beágyazott képek, diagramok stb. kezelését. Ezen kívül még PowerPoint prezentációkat is megnézhetsz PDA-don – bár sajnos nem módosíthatod őket.
A Windows Mobile készülékekhez rengeteg féle kiegészítő program kapható. A különféle szórakoztató programok és zene/videó lejátszók kielégítik a játékosok és a multimédia-fogyasztók igényeit is. Lejátszhatsz MPEG fájlokat, szerkeszthetsz zenét is akár. Különféle erre célzott oldalakon sok egyéb alkalmazást találhatsz a PDA-dra.
Tartalomjegyzék
- » Milyen kéziszámítógépre van szükségem?
- » Palm vagy Windows Mobile operációs rendszert válasszak?
- » Mit tudjon a kéziszámítógépem?
- » Kell nekem vezetéknélküli kapcsolat?
- » Milyen szórakozási lehetőségeket nyújt a készülék?
- » Mire lehet még szükségem?
Vásárlás
Vásárlási tanácsok
- Mobilinternet
- Mobiltarifa
- Tévék
- Digitális fényképezők
- Videókamerák
- Házimozi rendszerek
- Laptopok
- Számítógépek
- GPS-ek
- Monitorok
- Mobiltelefonok
- Tükörreflexes fényképezők
- MP3 lejátszók
- PDA-k
- Kenyérsütők
- Sütők
- Tűzhelyek
- Mosogatógépek
- Vasalók
- Hűtőgépek
- Routerek
- Mikrohullámú sütők
- Tablet PC
- Kávéfőzők
- Mosógépek
- Páraelszívók
- Turmixgépek
- Webkamerák
- Fritőzök
- Billentyűzetek
- Hajszárítók
- Tápegységek
- e-Book olvasók