Alapvető tudnivalók az LCD-ről
Az LCD-monitorok az összes ártartományt lefedik, 20-25 ezer forintért már 19 hüvelykes típusokat vásárolhatsz, a határ pedig a csillagos ég. Akár milliós nagyságrendben is gondolkodhatsz, ha úgy tetszik. Mielőtt elkezded keresni a neked való monitort, nem árt tisztában lenned azzal, melyek az LCD igazán lényeges tulajdonságai. A legfontosabbakat említjük itt meg:
Oldalarány

A hagyományos képernyők szélesség/magasság aránya 4:3, de ma már a szélesvásznú, 16:9-es vagy 16:10-es képarány jellemző. Ezek nemcsak mozizásra ideálisak, hanem sok játékban is hasznát vehetjük. Egy 17 inch széles képernyőnek kb. ugyanannyi a függőleges mérete, mint a normál 15 inches modellnek, így itt a képernyőfelület kb. 120%-a a 15 inches hagyományos monitornak. Egy 17 inches normál képernyő felülete a normál 15 inches monitorénak 130%-a.
Kontrasztarány
Ezt a tulajdonságot a gyártók gyakran túlértékelik: ne higgy el rögtön az első hallásra mindent. Ez az érték a monitor által megjelenített legfehérebb és legfeketébb kép fényintenzitása közti különbség.
Digitális és analóg csatlakozók

Az LCD-k digitális eszközök, így az analóg (VGA) jeleket át kell alakítaniuk, mielőtt meg tudnák jeleníteni. Egy digitális videó-interfésszel (DVI) rendelkező grafikus kártya képes a jelet egyből a képernyőre küldeni digitális formában anélkül, hogy azt a monitornak át kellene alakítania. Nem szabad elfelejteni a HDMI-portot sem, ez a digitális csatlakozó egyszerre továbbít képet és hangot tömörítésmentesen, veszteség nélkül. A HD-felbontáshoz kötelező!
Fénysűrűség
A képernyő fényességét határozza meg. Egészen pontosan annak a mértékét jelenti, hogy a monitor mennyi fényt képes kibocsátani. A fénysűrűség mértékegysége nit vagy candela/négyzetméter (cd/m²). A legtöbb feladathoz a 200 – 250 nit teljesen megfelelő, filmekhez és TV-nézéséhez jól jön azonban 500 nit is.
Válaszidő
Arra vonatkozik, hogy milyen gyorsan képes egy pixel színe megváltozni. Mértékegysége a milliszekundum. Minél kisebb az értéke, annál gyorsabban változnak meg a pixelek, és annál inkább csökken az esély szellemképek megjelenésére vagy színes csíkok "beégésére", ami mozgókép esetén fordulhat elő a nem megfelelő képernyőn. Általában a gyártók ismertetői a legjobb esetekre szorítkoznak, a valós használat közben lassabb működést is produkálhat a készülék. A legrövidebb válaszidő (maximum 12 – 15 ms) játékokhoz, filmekhez, vagy tévénézéshez szükséges.
Portré/Tájkép módok

Egyes képernyők elfordíthatók, így a hosszabbik oldalt hozhatod függőleges (portré mód) és vízszintes (tájkép mód) helyzetbe is. Ez a funkció hasznos lehet kiadványszerkesztéshez, internetezéskor és táblázatkezelő programok használatakor – de ha nem érzed szükségét, ne adj ki érte plusz pénzt.
Felbontás
Mielőtt megvennéd az LCD-t, ellenőrizd, hogy megfelel-e annak alapértelmezett "természetes" felbontása. A képet az alapértelmezettől eltérő felbontásokban megjelenítő LCD már nem néz ki olyan jól.
Látószög
Az LCD pixeleinek fizikai elhelyezkedése miatt más fényerősségűnek és más színűnek láthatod a képet, ha különböző szögekből nézel a képernyőre. Csak akkor látod a rendes képet, ha közvetlenül a képernyővel szemben helyezkedsz el. Lehetőleg a saját tapasztalataidra támaszkodj a képernyő ezen tulajdonságának megítélésében, és ne feledd: minél nagyobb a képernyő, annál kritikusabb ez a kérdés.
Tartalomjegyzék
- » A monitorok technológiájának áttekintése
- » Melyik LCD-t válasszam?
- » Alapvető tudnivalók az LCD-ről
- » A képminőség megítélése
- » Szolgáltatások és csatlakozók
- » Garancia
- » Fontos fogalmak
Vásárlás
Vásárlási tanácsok
- Mobilinternet
- Mobiltarifa
- Tévék
- Digitális fényképezők
- Videókamerák
- Házimozi rendszerek
- Laptopok
- Számítógépek
- GPS-ek
- Monitorok
- Mobiltelefonok
- Tükörreflexes fényképezők
- MP3 lejátszók
- PDA-k
- Kenyérsütők
- Sütők
- Tűzhelyek
- Mosogatógépek
- Vasalók
- Hűtőgépek
- Routerek
- Mikrohullámú sütők
- Tablet PC
- Kávéfőzők
- Mosógépek
- Páraelszívók
- Turmixgépek
- Webkamerák
- Fritőzök
- Billentyűzetek
- Hajszárítók
- Tápegységek
- e-Book olvasók