A kézi hajszárítók fontos jellemzői

A hajszárító segítségével – meleg vagy hideg – levegőt fújunk a nedves hajra, ezzel gyorsítva annak száradását. Szakavatott kezekben a haj formára szárítására is alkalmas. Két különböző hatás is segíti a haj gyorsabb száradását. Az egyik a légáramlás, mely gyorsítja a párolgást, a másik pedig az, hogy a melegebb levegőnek nagyobb a párafelvevő képessége, ezzel is elősegítve a szárítást. A kifújás helyén szűkítőt szoktak alkalmazni, ezzel felgyorsítva a levegőáramot, mellyel gyorsabb szárítás érhető el.


Mint az előzőekből is látszik, nem túl bonyolult eszköz egy hajszárító, mégis elég sok szempont merülhet fel a kiválasztás során. Lássuk hát ezeket a tulajdonságokat és funkciókat.

A felhasználás helye

Utazáshoz hasznos az
 összecsukható hajszárító
Otthoni használatra robusztusabb, a család minden tagjának az igényeit teljesítő darabot keressünk sok állítási lehetőséggel. Utazáshoz pedig egy kis helyigényű, esetleg összecsukható modellt válasszunk. Utazásaink során nem feltétlenül hajköltemények készítése a célunk, hanem a haj és a fejbőr kíméletes szárítása. Ebben az esetben – főleg, ha tengerentúlra is szoktunk utazni – győződjünk meg róla, hogy a készülék alkalmas-e 110 V-ról is működni, ennek hiányában ugyanis használhatatlan lesz.

Teljesítmény

Minél nagyobb hajszárítónk teljesítményfelvétele, annál gyorsabban szárítja a hajat. 1200 W teljesítmény már elegendő, az 1000 W alattiakat kerüljük el. Összességében elmondható, hogy hosszabb, dúsabb haj esetében célszerűbb nagyobb, akár 2000 W-os készülék beszerzése.

Szállított légmennyiség

Ezt általában ritkán adják meg a gyártók. Nem függ a teljesítménytől, egy jobb ventilátorral is kivitelezhető. Célszerűbb a nagyobb értékűt választani.

Fokozatok száma

Itt megkülönböztetünk hőfok állítási fokozatot és a sebességfokozatot. Többtagú család esetében célszerűbb a többfokozatú modellek közt keresgélnünk, így mindenki beállíthatja a hajához megfelelő fűtési és légáram fokozatot.

Akasztófül

Kicsi, de fontos apróság. Segítségével könnyedén felakaszthatjuk a szerkentyűt, nincs szükség a tárolásához fiókot, vagy polcot igénybe vennünk.

Kábelhossz

Itt sincs két egyforma megoldás, 1 és 2 méter között változhatnak a méretek, Ha messze van a fali aljzattól a használat helye, keressünk hosszabb madzagú készüléket.

Fontos tudni, hogy a vizes környezetben, például a fürdőszobában használt elektromos készülékeket tilos hosszabbítóról működtetni, mivel a lengőcsatlakozó vízzel érintkezve ráz. A helyes, a fali csatlakozóig kényelmesen elérő kábel megléte ezért életfontosságú szempont.

Szűkítő fej

Szűkítő a sebes légáramért.
Erről már esett szó. Ezzel tovább gyorsítjuk a légáramot, ezáltal fokozva a szárító hatást. E nélkül már nem árulnak készüléket, az olcsóbb modellekben cserélhetetlenül be van építve (elszűkülő „csőr”), de manapság a levehető, cserélhető szűkítők a megszokottak.

Tipp: A szűkítő fej leginkább akkor hiányozhat, mikor valamely embertársunk az áruházi termék csomagjából pótolta sérült vagy hiányzó alkatrészét. Megbontott csomagolású árú vásárlásakor mindenképp ellenőrizzük a szűkítő és az esetleges többi kiegészítő meglétét!

Levehető rács

A levegő beömlőnyílását elfedő rácsot leszedve könnyebben tisztíthatjuk. A beszívott levegőben lévő apróbb részecskék rátapadnak a rácsra, és előbb-utóbb csúnya koszréteget képeznek. Levehető rács esetében ezt könnyebben tudjuk eltávolítani. Ebben az esetben azonban a készülék belsejében babrálni tilos, mivel megsérthetjük a belső szigetelést is!